kodak

خلاقیت کودک خود را در مسیر درست قرار دهید

خلاقیت یک نیروی ذاتی است که در همه افراد وجود دارد و راه های بی شماری برای پرورش آن به ویژه از دوران کودکی وجود دارد. چرا که به قول «گاردنر» تصور و تخیلی که در اوایل دوران کودکی شکل می گیرد، مبنای خلاقیت در دوران بلوغ است. بنابراین به شما پدر و مادران عزیزی که خواهان آن هستید تا فرزندانی خلاق، مبتکر، نوآور و در نهایت کارآفرین داشته باشید، توصیه می کنم به نکات زیر جهت تربیت درست کودک دلبندتان توجه کنید:

ـ با کودک خود شوخ طبع و مهربان باشید.

ـ هرگز کودک خود را تحقیر نکنید. کودکی که احساس حقارت کند هرگز دست به خلاقیت و نوآوری نمی زند.

ـ محیطی مناسب برای انجام کارهای خلاق کودک فراهم کرده و امکانات و وسایلی همچون وسایل موسیقی، نقاشی، طراحی و… در اختیار کودک قرار دهید تا به کمک آنها خلاقیت های خود را ابراز کند.

ـ کارهای خلاق کودک را تشویق کنید و آنها را در معرض نمایش قرار دهید و از ارزیابی بیش از حد کودک خود خودداری کنید.

ـ به عنوان بزرگسال، خود به انجام کارهای خلاق بپردازید و اجازه دهید تا کودک تان شاهد کارهای خلاق شما باشد.

ـ از تاکید بر تصورات غالبی درخصوص جنسیت کودکان همچون دختر ماشین بازی نمی کند، پسر عروسک بازی نمی کند یا پسر گریه نمی کند، شدیدا خودداری کنید.

ـ امکان شرکت در فعالیت ها و کلاس های ویژه را برای کودک خود فراهم کنید.

ـ اجازه دهید تا کودک خودش باشد حتی اگر رفتارهای عجیب از او سر بزند و سعی کنید در حضور جمع، کودک خود را خلاق معرفی نکنید؛ در غیراین صورت اطرافیان انتظارات بیش از حدی از کودک شما خواهند داشت.

  
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>